Igor Kolomoisky, a dollármilliárdosnak számító ukrán oligarcha, egyben Dnyipropetrovszk jelenlegi kormányzója meglehetősen elszánt, ha az orosz szakadárok távoltartásáról van szó. Tűzött már ki vérdíjat az ukránok ellen harcoló egységekre, Moszkva kérte már letartóztatását emberrablás, gyilkosság miatt, most pedig egy, a közös határt lezáró kerítés és az azt kiegészítő védelmi rendszer tervét adta át Poroshenko ukrán elnöknek. Bár sokan abszurdnak tartják az ötletet, magas szinten egyre többet beszélnek a megvalósíthatóság kérdéséről.

Az orosz-ukrán határ most / Fotó: Reuters

 

A közös határ 2000 kilométer hosszú, így a megvalósíthatósági tanulmányban szereplő hat hónapos építkezés némiképp túlzónak tűnik, különösen a költségként megjelölt 136 millió dollárból. Összehasonlításképpen: az amerikai határon húzódó kerítés eddigi összköltsége körülbelül 2,5 milliárd dollár, az építkezés több mint 14 éve zajlik, és még messze nincsenek a végén. Igaz, Kolomoisky és támogatói szerint Ukrajna esetében nagyban csökkentené a költségeket, hogy egy, az amerikainál egyszerűbb rendszert képzelnek el, s az is, hogy nem állami pénzből, hanem magánadományokból épülne ki a védelmi rendszer.

Az ötlet támogatottságát jól mutatja, hogy a kerítés barátai azonnal Facebook csoportot hoztak létre, és meg sem várva a kormányzati döntést, állampolgári alapon kezdtek neki az építőmunkások és a mérnökök toborzásának. Az aktivisták vezetője, Andrej Kamenjar egy ukrán lapnak úgy nyilatkozott, kezdetben viccként indult az egész, de mára készen állnak az ásók és a beton. A Vocativnak nyilatkozva azt is hozzátette, mivel a vezetőség láthatólag nem képes megvédeni az országot, nekik, állampolgároknak kell a kezükbe venni a dolgokat. Utalt a Majdan téri tüntetésekre és a világ többi pontján felépült hasonló falra is.

Az ukrán kerítésrendszer terve az USA-Mexikó határ mintájára vizesárokkal, szögesdróttal

Az ötletet támogató ukrán hivatalnokok szerint az építkezés ötlete duplán hasznos, nem csupán védelmet jelentene ugyanis, hanem komoly lökést adhatna az ukrán gazdaságnak, hisz minden, ami a felépítéshez szükséges, például a fém, elérhető az országban. Kolomoisky, az ötletgazda is részben a fémiparból lett dollármilliárdos. Kamenjar pedig egyenesen úgy véli, igazi turistamágnes lenne a kerítésől, így az építkezés többszörösen visszahozhatja az árát. Az építkezést egyenesen “Az ukrán nemzeti ötletként”, a fizikai elválasztást pedig “A béke falaként” emlegetik, ahol a turisták bátran szelfizhetnek, rajzolhatnak majd.

Kolomoisky kritikusai szerint mindez súlytalan ötletparádé, és egyetlen célt szolgál, hogy az oligarcha minél szélesebb körben bizonygathassa határtalan patriotizmusát. Az biztos, hogy az üzletembert már eddig is úgy ismerték, mint aki messzire képes elmenni, ha az oroszokról van szó, és az is biztos, hogy megvalósulása esetén ez lenne az első olyan, nemzetközi határon húzódó fizikai elválasztás, ami magánpénzből épülne fel, így a már meglévőek mellé további kérdéseket hozva.